coś na ząb · dla dzieci · na słodko

Lody śmietankowe z musem malinowym

U nas upały! +30 w cieniu, więc nie ma zmiłuj się, uruchomiłam domową produkcję lodów i sorbetów. A Moje Dziewczyny to lodowe bestie. W sklepach nie spotkałam lodów o idealnym składzie. Większość z nich bardziej przypomina mi lekcje chemii (których nie cierpiałam) i zazwyczaj bywam nieugięta – nie kupuję.

Wykonanie lodów w domu jest naprawdę proste i nie wymaga długiego przebywania w kuchni. A poczucie, że wcina się prawdziwego loda jest bezcenne. W czym mrozić lody? Można w plastikach żywnościowych. Można w formach do muffinek (od razu porcjowane). Można w keksówce. I można w pojemnikach do lodów. Ja wybrałam opcję z pojemnikami do lodów i z foremkami do muffinek.

Przy „kręceniu lodów”, można oczywiście wspomagać się kuchennymi cud robotami, natomiast ja na potrzeby wpisu wszystko grzecznie robiłam samodzielnie.

lody1Składniki: na 4 lody w pojemnikach do lodów (80 ml)+ 2 lody w formach do muffinek

 • 1 jajko
 • 150 ml śmietanki 30%
 • 30 g ksylitolu (zamiennie z cukrem)
 • 1 łyżeczka ciepłej wody
 • 3 miski i więcej 🙂
 • opcjonalnie jeśli chcemy mieć lody waniliowe, możemy dodać pół małej łyżeczki ekstraktu waniliowego.

Wykonanie:

 1. lody2Oddzielić żółtko od białka.
 2. Białko ubić stopniowo dodając 10 g ksylitolu/cukru. To ok. 1 duża płaska łyżka ksylitolu/cukru
 3. W drugiej misce utrzeć żółtko z łyżeczką ciepłej wody i 10 g ksylitolu/cukru.
 4. W trzeciej misce ubić śmietankę z 10 g ksylitolu/cukru.
 5. lody3Gdy już skutecznie ubrudzimy wszystkie miski, łączymy ich zawartość i dokładnie, delikatnie mieszamy, aż wszystkie składniki się połączą.

lody46. Rozlewamy do pojemników, wcześniej na ich dno dodając 1-2 łyżeczki (w zależności od upodobań) musu malinowego, czy innego musu owocowego. Jak zrobić szybko mus malinowy w TIPACH

lody57. Wkładamy do zamrażalnika na kilka dobrych godzin.

8. Zajadamy, bo są naprawdę pyszne. I bez chemii!

 

 

 

W kuchni tkwiła i modziła: Ania 🙂

 

lody7

 

TIPY:

Mus malinowy w wersji szybkiej: Na 1 kg malin dodaję 250 g ksylitolu (zamiennie cukier). Gotuję wszystko mieszając, aż zacznie bulgotać. Bulgoce mi tak 5-7 minut. Przelewam gorący mus do słoiczków, odwracam do góry dnem i pozostawiam do całkowitego ostygnięcia. Służy mi w zimie jako dodatek do obiadów na słodko (np. naleśniki) i do ciast i tortów.